Budapest XIII. kerülete

Budapest 13. kerülete – Az ipar, a történelem és a modernitás olvasztótégelye

A 13. kerület 13,43 négyzetkilométeres területével Budapest kisebb méretű kerületei közé tartozik. A rendkívül sokszínű városrészt több mint 121 ezren lakják. A kerületben sétálva találkozhatunk lakóteleppel, a Bauhaus építészet lenyűgöző példáival, irodaházakkal és évszázados műemlékekkel is. A tizenharmadik kerületnek azonban minden szeglete érdemes arra, hogy felfedezzük, többet között közösségi irodánkat az FRoffice-t.

A negyed egészen a 19. század végéig vidékies jellegű külterület volt, amely a 20. század elejére vált Magyarország egyik legnagyobb gépipari központjává. Mostanában főleg kereskedelmi és vendéglátóipari egységeket találunk itt, de a főváros egyik legnagyobb és legmodernebb irodanegyede is a kerületben épült, és épül mind a mai napig.

A XIII. kerületet alkotó negyedek

Budapest XIII. kerülete Budapest főváros egyik kerülete a pesti oldalon. Az Angyalföld, Újlipótváros, Vizafogó városrészekből, a Margit-szigetből és a Népsziget déli részéből álló kerület a 19. század végéig jórészt vidékies jellegű kültelek volt, a század végén és a 20. század elején végbemenő gyors fejlődés azután a 20. századi Magyarország egyik legfontosabb gépipari központjává változtatta.

Angyalföld a kerület legnagyobb kiterjedésű része, amelyet főleg lakóházak – panelek, családi házak és lakóparkok – alkotnak. A Váci út külső szakasza melletti ipari létesítmények mára teljesen átalakultak; irodaházak és nagyáruházak épültek a hajdani üzemcsarnokok helyén. Az Erdőtelkek városrész a mostani Honvéd és Nyírő Gyula kórház környéke. Nevét a futóhomok megkötése céljából idetelepített mesterséges erdőkről kapta. A kerület középső-északi részén elterülő Felsőbikarét régebbi rossz hírnevű munkásházai helyén ma lakótelep, és a kerület egyik legjobb negyedének számító, családi házas övezet áll. A Kikötő-dűlőben működött a Ganz Hajó- és Darugyár, amelynek helyére a Duna Plaza, Magyarország első plázája épült. A Dózsa György út-Váci út-Róbert Károly körút között fekvő részt egészen a 20. századig katonai célokra használták, innen kapta a Lőportárdűlő nevet.

A 13. kerület legelőkelőbb, nagy falunak is nevezett negyede Újlipótváros, vagy a helyiek szavajárásával „Újlipócia”. Déli részén kuriózumnak számít az egységes, ’20-’30-as években épült, 5-6 emeletes bérházakból álló lakónegyed. De itt található Budapest két másik nevezetessége, a Vígszínház és a Szent István park is.

A Vizafogó városrészt főleg lakótelepek és udvaros bérházak jellemzik, csodás dunai panorámával. Itt működik a Dagály fürdő és a Duna Aréna is. A folyó ezen szakaszán régebben méteres vizákat fogtak a halászok, a negyed innen kapta a nevét.

A tizenharmadik kerület legdinamikusabban fejlődő negyede a néhai államelnökről elnevezett Göncz Árpád városközpont, amely egyben a kerület legfiatalabb negyede is: 2016. április 14-én nevezték át. Itt található többek között a József Attila Színház, a Rendőrpalota, valamint a városrész névadójának szobra is. A rohamosan fejlődő negyedben a legmodernebb technológiákkal épített irodaházak működnek.

A 13. kerület nevezetességei

A Margitszigeten csupán néhány szálloda, sportlétesítmény és a sziget védjegyének számító víztorony működik. A sziget tulajdonképpen egy hatalmas, gyönyörűen rendben tartott park, óriási ősfákkal, füves rétekkel, virágágyásokkal és kisállatkerttel. Nevét Árpád-házi Szent Margitról, IV. Béla lányáról kapta, aki a 13. században a szigeten működő Domonkos-rendi apácakolostorban élt. A több kolostorrom mellett a sziget déli részén a zenélő szökőkút, északi végén pedig a Japánkert a legfőbb látnivalók. A sportolókat a Nemzeti Sportuszoda és a szigetet megkerülő futókör várja. A Margitszigeti Szabadtéri Színpadon minden évben színvonalas koncerteket és színielőadásokat tartanak.

A RaM Colosseum néven működő nagyszínházban főleg az ExperiDance tánctársulat és különböző vendégprodukciók előadásai láthatók. A főváros első élményszínházának is nevezett épületben minden évben körülbelül százezer néző fordul meg.

A Duna Plaza Magyarország első amerikai típusú bevásárlóközpontja, amelyet 1996 októberében adtak át. A 34 ezer négyzetméteres komplexumban 140 üzlet, éttermek, kávézók és mozi is várja a vásárlókat. Az épületről a magyar és a nemzetközi építész társadalom is elismerően nyilatkozott.

A tizenharmadik kerület polgármesteri hivatalának épületét a ’30-as években tervezték, így ennek az érának a jellegzetességeit viseli magán. Jelenleg itt található a polgármester és az alpolgármester irodája, valamint a kerületi önkormányzat 10 működési osztálya és az okmányiroda is.

A kerületet határolják a IV., XIV, V. és VI. kerületek.

Az FRoffice Coworking Közösségi Iroda

A FRoffice coworking irodája nem csak egy kényelmes és modern dolgozótér. A közös munka és a valahova tartozás érzése minden vállalkozás számára olyan plusz élményt nyújt, ami nagyban hozzájárul a kreativitáshoz, a jövedelmező üzleti működéshez, és megkönnyíti a problémák áthidalását. Nálunk szabadúszók és mikrovállalkozások egyaránt megtalálják, amit egy ideális dolgozóhelyben keresnek.

Scroll to Top