Napjainkban egyre többen hagyják maguk mögött a nagyvállalatok rugalmatlan légkörét, és alapítanak mikrovállalkozást, vagy választják a szabadúszó életformát. Ők az úgynevezett digitális nomádok, akik nem helyhez kötötten végzik a munkájukat, hiszen a világ bármely tájáról bekapcsolódhatnak a napi feladatokba. Ehhez mindössze egy laptop, telefon és internet-hozzáférés szükséges. A kezdeti lelkes világjárás után azonban sokukban megszületik az igény egy addigi, szabad életmódjuknak megfelelő, mégis biztos háttérországot jelentő irodakörnyezetre. Nekik találták ki a közösségi irodákat.
Mi az a közösségi iroda?
A közösségi iroda ötlete Bernie DeKoven fejéből pattant ki, valamikor a ’90-es évek végén. Addig teljesen elképzelhetetlen volt, hogy nagy, közös térben, ráadásul több cég dolgozzon együtt. Aztán 2005-ben a Google egyik sztárprogramozója, Brad Neuberg megvalósította DeKoven ötletét, és létrehozta az első közösségi irodát. A San Francisco-i Spiral Muse-ban főleg független szakemberek és művészek dolgoztak együtt, akkoriban rendkívül olcsónak számító, mindössze 300 dolláros havi bérleti díjért.
De mi is a közösségi iroda? Lényegében egyetlen, tágas irodahelyiség, ahol néhány órára, vagy épp egész évre lehetséges egyetlen munkaállomást, több főből álló dolgozói kollektíváknak pedig akár teljes irodarészt bérelni. Így az ide munkába járók ötvözhetik az irodai világ és a szabadúszó életmód előnyeit: egy olyan irodahelyiség közösségében dolgozhatnak, ahol minden szükséges felszerelés megtalálható, viszont továbbra is maguk rendelkeznek saját idejükkel.
Egy közösségi irodában minden megvan, amire a munkavégzéshez szükség lehet. A funkcionális, kényelmes asztalok és székek, wifi, nyomtató, fénymásoló, kávégép, zuhanyzós mosdó és jól felszerelt konyha már mindenhol alapkövetelmény. Ezt sok helyen kiegészítik biztonsági kamerarendszerrel, riasztóval és zárható széffel is. Az irodahelyiség legtöbbször tömegközlekedéssel könnyedén megközelíthető helyen fekszik, a biciklivel érkezők pedig a műszak végéig zárható tárolóban helyezhetik el a járgányukat.
Egy közösségi iroda bérlése jóval egyszerűbben zajlik, mint egy hagyományos irodáé, a kulcsszó pedig itt is a rugalmasság. A bérléshez elég kifizetni a napi, heti vagy havi bérleti díjat, és laptopunkkal máris letelepedhetünk a számunkra kijelölt vagy általunk választott asztalhoz. Nincs kaució, sem minimálisan kötelező bérlési időszak. Ahogy a vállalkozás bővül, úgy lehetséges egyre több helyet bérelni, vagy éppenséggel lemondani, ha a cég működése éppen ezt kívánja.
Jó, ha egy közösségi iroda rendelkezik tárgyalóhelyiséggel is, ahova félre lehet vonulni a nyüzsgés elől. Itt lehet ügyfeleket fogadni, meetinget tartani vagy brainstormingolni, ami főleg a kreatív munkát végzőknél szinte napi tevékenység. Sok helyen találunk közösségi helyiséget is, ahol az egymás mellett dolgozók kényelmes babzsákokon vagy függőfotelekben ülve ismerkedhetnek, és köthetnek komoly üzleti vagy baráti kapcsolatokat.
A praktikum mellett a közösségi irodában dolgozás a mentális egészségnek is jót tesz. Egy otthonról vagy kávézókból dolgozó szabadúszó vagy egy épp induló startup vállalkozás munkatársának kollegiális kapcsolatai ugyanis nagyon korlátozottak. Pedig a közösségi munka nagyban növeli a hatékonyságot, a kreativitást, és összességében rendkívül pozitív hatást gyakorol az ember általános lelkiállapotára.Az előnyöket felsorakoztatva nem meglepő, hogy az elmúlt időszakban világszerte és Magyarországon is egyre több közösségi iroda működik. Tavalyi adatok szerint 2015 és 2018 között globálisan 7.800-ról több mint 17 ezerre nőtt a közösségi irodák száma, és ma már több mint 2 millióan dolgoznak hasonló munkahelyeken. A digitális nomádok számának növekedésével a trend várhatóan folytatódni fog, a közösségi irodák virágzásának tehát még messze nincs vége.
A FRoffice városközpontban elhelyezkedő közösségi irodájában a piacon egyedülálló rugalmassággal és professzionális környezettel várjuk leendő bérlőinket. Irodánk egy kapcsolatfelvételi űrlap kitöltése után akár körbe is járható, így bérlés előtt bárki bepillantást nyerhet egy közösségi iroda mindennapjaiba.